KAS YRA GRIPAS?
Gripas – ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, ir viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Susirgus gripu, didžiausią grėsmę kelia komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas (miokarditas), galvos smegenų ir jų dangalų uždegimas (encefalitas, meningitas), sinusitas, inkstų uždegimas ir kt. Gripas ypač pavojingas lėtinėmis ligomis (pvz., kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių) sergantiems žmonėms, nes gali sukelti ne tik šių ligų paūmėjimą, bet ir sunkias komplikacijas ar net mirtį.
Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai ir skirstomi į tris tipus: A, B ir C. Gripo A virusas sukelia pandemijas ir epidemijas tiek žmonių, tiek paukščių ir žinduolių populiacijose. Gripo B virusas plinta tarp žmonių ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas paveikia žmones ir kiaules, bet sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.
KAIP JUO UŽSIKREČIAMA?
Gripu užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, kai čiaudint ar kosint seilių dalelės su virusu pasklinda ore ar nusėda ant paviršių. Virusas į kitą organizmą patenka įkvėpus ar palietus užkrėstomis rankomis nosį, burną ar akis. Užsikrėtęs žmogus gali susirgti vidutiniškai per 48 valandas.
KOKIE SIMPTOMAI BŪDINGI GRIPO INFEKCIJAI?
Gripo simptomai apima aukštesnę nei 38°C temperatūrą, sausą kosulį, gerklės, galvos, raumenų skausmą, nuovargį, silpnumą. Gali pasireikšti šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
KAM GRIPAS PAVOJINGAS?
Gripas pavojingiausias šioms rizikos grupėms priklausantiems asmenims:
Nors skiepai nuo gripo nesuteikia visiškos apsaugos nuo susirgimo, jie ženkliai sumažina sunkių komplikacijų ir mirties riziką. Tinkamiausias metas skiepytis yra spalio ir lapkričio mėnesiai, tačiau tai galima padaryti ir vėliau.
KAIP APSISAUGOTI NUO GRIPO?
Pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo komplikacijų, yra skiepai. Skiepytis tikslinga kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui, kuris įprastai tęsiasi nuo spalio iki balandžio. Pasiskiepijus per maždaug dvi savaites susidaro antikūnai kovai su gripo virusu. Be skiepų, svarbu laikytis kitų apsaugos priemonių: dažnai plauti rankas, prisidengti burną čiaudint ar kosint, vėdinti patalpas, stiprinti imunitetą – sveikai maitintis, judėti, išsimiegoti, mažinti streso lygį.
Jums tinkamą vakciną paskirs jūsų šeimos gydytojas.