*alt_site_homepage_image*

Naujienos

 Šeimos gydytoja: apie tai, kokius signalus siunčia organizmas, kai jam trūksta kalio ir magnio

Šeimos gydytoja: apie tai, kokius signalus siunčia organizmas, kai jam trūksta kalio ir magnio

Kalis ir magnis – du iš septynių svarbiausių mikroelementų, reikalingų tam, kad žmogus būtų sveikas. Dažnai nutinka, kad jų stoka jaučiama pavasarį dėl atsiradusio organizmo išsibalansavimo, tačiau šių mineralų trūkumas gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku, nes daugeliui žmonių nepavyksta per parą užsitikrinti reikiamos jų dozės. Marijampolės „InMedica“ šeimos gydytoja Kristina Gelčienė aiškina, kodėl žmogui reikia kalio ir magnio bei akcentuoja, kad apie pasireiškusį šių mikroelementų trūkumą gali įspėti organizmo siunčiami signalai, o juos ignoruojant kyla rimtų nusiskundimų sveikata.

„Kalis yra būtinas, kad organizme būtų išlaikoma rūgščių-bazių pusiausvyra, normalus kraujo spaudimas ir užtikrintas tinkamas nervų bei širdies sistemų darbas. Be to, šis mineralas padeda išsaugoti raumenų masę, užtikrinti kaulų stiprumą ir stabilią inkstų funkciją“, – pasakoja K. Gelčienė.

Kai organizme yra mažas kalio kiekis, vargina nuovargis, silpnumas ir viso kūno raumenų skausmas bei vidurių užkietėjimas. Didelė šio mineralo stoka sukelia sunkų raumenų silpnumą ir paralyžių, kvėpavimo takų sutrikimus, skausmingą vidurių užkietėjimą, dilgčiojimą, tirpimą ar niežulį, o dėl ilgalaikio kalio trūkumo išsivysto ar paūmėja širdies ir kraujagyslių ligos.

„Kalio trūkumas būdingas darbingo amžiaus žmonėms dėl patiriamo streso, greito gyvenimo būdo ir netinkamos mitybos bei senjorams dėl prastėjančio reikiamų medžiagų įsisavinimo, kraujotakos sistemos darbo ar turimų širdies ir kraujagyslių ligų“, – teigia „InMedica“ šeimos gydytoja.

KALIO ATSARGOMS PAPILDYTI – DU BŪDAI

Anot K. Gelčienės, jeigu atlikus kraujo tyrimą, nustatomas kalio trūkumas ar žemiausia jo normos riba, kuri yra 3,5 mmol/l, kalio atsargas organizme rekomenduojama padidinti su maisto papildais. Be to, vartojant ne tik kalį, bet ir magnį, pagerėja abiejų šių mikroelementų įsisavinimas ir teigiamas poveikis organizmui, o tai ypač svarbu, kai pasireiškia magnio stoka.

„Tinkamą kalio kiekį organizme užtikrinti padės sveika ir subalansuota mityba, į kurios racioną bus įtraukti šiuo mineralu praturtinti produktai: visų rūšių kruopos, riešutai, bananai, pomidorai, bulvės, pupelės, avokadai, lapinės ir ankštinės daržovės bei džiovinti vaisiai“, – aiškina šeimos gydytoja.
K. Gelčienė priduria, kad vyras per parą turėtų gauti 3400 mg kalio dozę, o moteris – 2600 mg.

KAS NUTINKA, KAI TRŪKSTA MAGNIO?

Marijampolės „InMedica“ dirbanti šeimos gydytoja sako, kad magnis ypač reikalingas žmogaus organizmui, nes jis dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose, kurių metu gaminama ir kaupiama energija. Jis taip pat palaiko visų mikroelementų ir baltymų pusiausvyrą, užtikrina sveiką kaulų struktūrą, tinkamą imuninės ir nervų sistemos funkcionavimą. Šis mikroelementas yra labai svarbus veiksnys, palaikantis DNR sintezę ir reguliuojantis kraujo spaudimą bei cukraus kiekį kraujyje.

„Kai organizmui trūksta magnio, dažnai atsiranda skausmingas kojų mėšlungis ir galūnių tirpimas. Taip pat vargina galvos skausmai, svaigulys, miego sutrikimai, pykinimas ar vėmimas, pasireiškia skrandžio ir žarnyno spazmai, o moterims jie gali atsirasti ir gimdos srityje. Taip pat sumažėja dėmesio koncentracija, energingumas ir darbingumas, atsiranda padidėjęs jautrumas, suprastėja nuotaika, nerimas, pasireiškia netgi depresijos simptomai. Be to, žmogus gali jausti padažnėjusį ir neritmišką širdies plakimą“, – aiškina K. Gelčienė.

Jeigu atsiranda ilgalaikė šio mineralo stoka, dažniausiai sutrinka nervų sistemos darbas, bet gali būti sutrikdyta ir virškinamojo trakto ar širdies ir kraujagyslių sistemų veikla.

„Magnio trūkumas būdingas darbingo ir vyresnio amžiaus žmonėms dėl tų pačių priežasčių kaip ir kalio atveju, tačiau kalbėdami apie magnį turime išskirti dar vieną žmonių grupę – nėščiąsias. Įprastai joms šio mikroelemento stoka pasireiškia dėl nėštumo metu padidėjusio jo išsiskyrimo su šlapimu“, – teigia šeimos gydytoja.

PATARIA, KAIP PRATURTINTI ORGANIZMĄ MAGNIU

Jeigu atlikus tyrimą, nustatomas magnio trūkumas ar žemiausia jo normos riba, kuri yra 0,6 mmol/l, šio mineralo atsargas organizme patariama papildyti su maisto papildais. Šiuos preparatus taip pat rekomenduojama gerti ne tik siekiant atstatyti reikiamą magnio kiekį, bet ir profilaktiškai.

„Magnio atsargas organizme padidinti taip pat padės tam tikri maisto produktai: riešutai, sėklos, pupelės, avokadai, žuvis, džiovinti vaisiai, grūdinės kultūros, medus, salotos, špinatai ir obuoliai. Be to, labai svarbu, kad vyras per parą gautų 310-360 mg magnio dozę, o moteris – 400-420 mg“, – priduria Marijampolės „InMedica“ šeimos gydytoja Kristina Gelčienė.

Nepamirškite: itin dažnai pasireiškianti mikroelementų stoka įspėja apie save būdingais simptomais, todėl neignoruokite jų ir pasirūpinkite savimi, praturtindami organizmą medžiagomis, kurių jam trūksta.