KAS YRA ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS?
Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra virusinė infekcija, kuri dažniausiai perduodama lytiniu būdu, per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Ši infekcija yra dažniausia pasaulyje lytiniu būdu perduodama infekcija. Net keturi iš penkių lytiškai aktyvių žmonių bent kartą gyvenime tampa infekuoti šiuo virusu.
KAIP JUO UŽSIKREČIAMA?
ŽPV perduodama per tiesioginį sąlytį, daugiausia lytinių santykių su šiuo virusiu užsikrėtusiu asmeniu metu. ŽPV gali užsikrėsti bet kuris lytinių santykių turintis asmuo. Vyrai susiduria su tokia pat rizika užsikrėsti ŽPV, kaip ir moterys, jie gali tapti viruso nešiotojais ir skleidėjais.
KOKIE SIMPTOMAI BŪDINGI ŽPV VIRUSUI?
Dažniausiai ŽPV infekcija praeina savaime, nesukeldama jokių akivaizdžių simptomų ar sutrikimų. Tačiau kartais ŽPV infekcija nepraeina ir po keleto metų sukelia toliau nurodytas komplikacijas.
KAM ŠI LIGA PAVOJINGA?
Jei ŽPV neišnyksta, jis gali sukelti:
KAIP NUO JO APSISAUGOTI IR KĄ SVARBU ŽINOTI?
Paskiepijus mergaites ir berniukus nuo ŽPV, abiejų lyčių asmenis galima apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų infekcijų ir tuo pačiu su ŽPV susijusių ligų, įskaitant lytinių organų ir išangės karpas, gimdos kaklelio ir kitus ŽPV sukeliamus vėžinius susirgimus. Paprastai nuo ŽPV skiepijama 9–14 gyvenimo metais, pagal nacionalinę skiepų programą.
Pasiskiepijus, organizmas kraujyje ir ląstelių paviršiuose pradeda gaminti antikūnus, kurie, žmogaus papilomos virusui patekus į organizmą, jį neutralizuos, neleis jam patekti į ląsteles, todėl šios liks sveikos ir liga neišsivystys.