Neretai pamirštame, kad gyvendami Lietuvoje, nesusiduriame su tam tikromis infekcinėmis ligomis, nuo kurių galima apsisaugoti skiepais. Tačiau kasdienybėje rečiau reikalingi skiepai kelionių metu tampa itin aktualūs kiekvienam. Leidžiantis į kelionę svetur, reikėtų nepamiršti apie vakcinavimą.
Prieš vykdamas į kelionę kiekvienas gyventojas turėtų sužinoti apie susirgimų riziką ir galimas profilaktikos priemones. Kadangi imunitetas pasiskiepijus susidaro tik po kurio laiko, į gydytojus žmonės turėtų kreiptis likus 4-6 savaitėms iki planuojamos kelionės.
SKIEPAI KELIAUJANTIEMS |
|
Hepatitas A | Difterija |
Geltonoji karštligė | Vidurių šiltinė |
Visą informaciją apie skiepus ir profilaktinį skiepijimą, keliaujant į konkrečią valstybę, galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktoje informacijoje.
Keliautojai dažniausiai skiepus renkasi priklausomai nuo šalies, į kurią keliauja.
Didžioji dalis skiepų yra patariamojo pobūdžio, tačiau yra ir valstybių, į kurias vykstant skiepytis yra privaloma. Pavyzdžiui, keliaujant į kai kurias Afrikos šalis, skiepai nuo geltonosios karštinės, meningokokinės infekcijos ir poliomielito yra būtini.
Vykstant į Tailandą, Indiją, Vietnamą ar Pietų Amerikos žemyne esančias šalis, dažniausios vakcinos nuo hepatito A ir B, maliarijos, stabligės, vidurių šiltinės yra tik patariamos, todėl kol kas lietuviai dažniau yra linkę nesiskiepyti nei skiepytis, nepaisant to, kad keliaujant po egzotines šalis tikimybė susirgti šiomis ligomis yra nemaža.
Su savimi tikslinga vežiotis Tarptautinį skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą, kuriame yra sužymima, kokie skiepai jums yra atlikti. Nors šis pažymėjimas keliaujant privalomas tik mažoje dalyje valstybių, tačiau, bet kokiu atveju, tai yra asmeninis dokumentas, kurio pagalba lengviau registruoti, prisiminti, kada reikės skiepytis kitą kartą, pavyzdžiui, stabligės atveju.