*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Vairuotojų sveikatos patikrinimas: kodėl neverta atidėlioti?

Vairuotojų sveikatos patikrinimas: kodėl neverta atidėlioti?

Medicininis sveikatos patikrinimas vairuotojams yra privaloma procedūra, kurios tikslas yra įsitikinti, kad visi vairuotojai yra tinkamos sveikatos ir gali vairuoti transporto priemones nesukeldami pavojaus. Toks reguliariai atliekamas patikrinimas gali atskleisti sveikatos problemas, kurios gali paveikti vairavimo kokybę ir kelti grėsmę tiek patiems vairuotojams, tiek kitiems kelių eismo dalyviams.

Lietuvos teisės aktai numato, kad asmenys, norintys įsigyti ar atnaujinti vairuotojo pažymėjimą, privalo pateikti medicininį sveikatos pažymėjimą, patvirtinantį tinkamą jų sveikatos būklę. Šis reikalavimas ypač aktualus vyresniems vairuotojams, nes su amžiumi didėja sveikatos problemų, kurios gali trukdyti saugiam vairavimui, tikimybė. Dažniausiai pasitaiko regėjimo sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos bei nervų sistemos problemos, kurios gali sukelti staigų sveikatos pablogėjimą, sulėtinti reakciją ar lemti netinkamą situacijos suvokimą.

O JEIGU PAVĖLUOSITE PASITIKRINTI?

Siekiant užtikrinti, kad vairavimas būtų nepriekaištingas, labai svarbu atlikti profilaktinį sveikatos patikrinimą laiku. Nuo 2025 m. sausio 1 d., pasibaigus medicininės pažymos galiojimui, automatiškai sustos ir jūsų vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Jei pradelsite laiką ir nespėsite atnaujinti sveikatos patikrinimo, prarasite teisę vairuoti iki tol, kol vėl nepasitikrinsite sveikatos ir neatnaujinsite reikiamo pažymėjimo sistemoje.

Norint atlikti sveikatos patikrinimą, vairuotojai privalo pateikti būtinus dokumentus, įskaitant asmens tapatybę liudijantį dokumentą, vairuotojo pažymėjimą (tik atnaujinant sveikatos pažymėjimą), psichiatro parengtą „Medicinos dokumentų išrašą“ (forma Nr. 027/a) ir medicininę knygelę, jei dirbate profesionaliu vairuotoju pagal darbo sutartį. Šie dokumentai reikalingi tam, kad sveikatos patikrinimas vyktų sklandžiai ir atitiktų visus teisinius reikalavimus.

Jei norite atlikti profilaktinį sveikatos patikrinimą, galite kreiptis į savo šeimos gydytoją arba polikliniką, kurioje esate registruoti. Vis dėlto, artėjant naujo teisės akto įsigaliojimui, bendrosiose medicinos įstaigose gali susidaryti ilgos eilės. Norėdami patikrinimą atlikti jums patogiu laiku ir vairuoti be jokių apribojimų, profilaktinį sveikatos patikrinimą taip pat galite atlikti privačiose „InMedica“ klinikose, kur medicininę pažymą gausite itin greitai.

KAIP DAŽNAI VAIRUOTOJAMS REIKIA TIKRINTIS SVEIKATĄ?

Reguliarus sveikatos tikrinimas padeda anksti diagnozuoti sveikatos problemas, kurios gali pakenkti vairavimo kokybei. Be to, šis patikrinimas yra būtinas ne tik naujiems vairuotojams, bet ir tiems, kurie atnaujina savo vairuotojo pažymėjimus, bei profesionalams. Taip pat būtina reguliariai atnaujinti medicininę pažymą, kurios galiojimas priklauso nuo vairuotojo amžiaus ir jo sveikatos būklės. Įprastai taikomi šie terminai:

Vairuotojo amžiaus grupė

Vairuotojo mėgėjo (kategorijų AM, A1, A, B1, B ir BE) pažymėjimo galiojimo terminas

Vairuotojo profesionalo (kategorijų C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ir T) pažymėjimo galiojimo terminas

Iki 65 m.

10 m.

2 m.

Nuo 66 iki 79 m.

5 m.

2 m.

Nuo 80 m.

2 m.

2 m.

Svarbu paminėti ir tai, kad jeigu asmuo serga lėtinėmis ligomis ar patikros metu nustatoma diagnozė, galinti turėti įtakos vairavimo kokybei, gydytojas gali parinkti trumpesnį medicininės vairuotojo sveikatos pažymos galiojimo terminą nei šis priklauso pagal amžių.

PASIRŪPINKITE IR PIRMOSIOS PAGALBOS VAISTINĖLE

Pasitikrinę sveikatą ir gavę reikiamą pažymėjimą, būtinai pasirūpinkite ir naujos sudėties pirmosios pagalbos vaistinėle savo automobilyje. Nors pastarąsias atnaujinti reikėjo dar iki 2023 m. liepos 1 d., nemaža dalis vairuotojų savo transporto priemonėse vis dar vežiojasi pasibaigusio galiojimo ar netinkamos sudėties rinkinius.

Pirmosios pagalbos rinkinyje turi būti šios priemonės: sterilūs įvairių dydžių pleistrai, ruloninis pleistras, sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio sterilus padelis ne mažesnis kaip 10 cm x 10 cm, o pats tvarstis ne mažesnis kaip 15 cm x 180 cm, nesterilus tvarstis, palaikomasis trikampio formos tvarstis, pirmosios pagalbos žirklės, speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį, ne mažesnė kaip 130 cm x 200 cm, sterilus žaizdų tvarstis, ne mažesnis kaip 5 cm x 10 cm, vienkartinės medicininės pirštinės, vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmosios pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti, vienkartinis šalčio maišelis, turniketas, skirtas stipriam kraujavimui galūnėse stabdyti ir pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba atmintinė, turniketo naudojimo taisyklės.

Jeigu savo transporto priemonėje dar turite nepasibaigusio galiojimo pirmosios pagalbos vaistinėlę, galite jos turinį atnaujinti įsigydami trūkstamų komponentų, tačiau labai svarbu yra įsitikinti, kad sudėtyje nieko netrūksta. Vairuokite saugiai!