Noras pažinti save ir aplinkinį pasaulį neretai žmones pastūmėja išbandyti psichoterapiją, kurioje atsakymų gali būti ieškoma įvairiais metodais. Viena iš jos krypčių yra paremta egzistencine filosofija ir padeda kiekvienam pacientui suvokti individualią gyvenimo prasmę.
Pasak Kauno „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologės Renatos Neliubšienės, viena iš pagrindinių egzistencinės terapijos nuostatų yra supratimas, kad žmogaus prigimtis nėra statiška ir nuolat kinta. Kiekvienas iš mūsų be paliovos vystosi ir iš naujo apibrėžia save nesibaigiančio tapsmo tėkmėje. Ši kryptis vadovaujasi įsitikinimu, kad žmogaus pasirinkimai yra svarbesni už įgimtas struktūras, todėl galime patys kurti savo gyvenimą.
Kaip žinoti, ar ši psichoterapijos kryptis tinkama? R. Neliubšienė pabrėžia, jog psichoterapeutas ar pasirinkta terapijos kryptis nėra svarbiausi kriterijai – kur kas didesnę įtaką sėkmingam procesui turi paciento atsakomybė ir terapeuto įsitraukimas į žmogaus gyvenimą.
Bet kokios krypties psichoterapija gali padėti aiškiau įsisąmoninti gyvenimo teikiamas galimybes ir jų ribas, polinkį pasiduoti iliuzijoms, geriau susigaudyti savo noruose bei troškimuose ir atrasti prasmę kasdieniuose užsiėmimuose.
Atskaitos taškas, kai vertėtų apsvarstyti psichoterapijos galimybę, galėtų būti būsena, kai nuolat grįžta tie patys neigiami jausmai ar emocijos, gyvenimo kokybė prastėja, viskas kuo toliau, tuo labiau tampa nebekontroliuojama, ar net blogėja fizinė sveikata. Dažnai tokios būsenos signalizuoja, jog jau vėluojama pasirūpinti savo psichine sveikata, nes idealiausia būtų psichologinę higieną prižiūrėti profilaktiškai.