*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Kokie sunkumai gali kilti žengiant į suaugusiųjų pasaulį?

Kokie sunkumai gali kilti žengiant į suaugusiųjų pasaulį?

Paauglystė – naujų patirčių bei atradimų laikotarpis, kuris diktuoja ir savus iššūkius. Kokie sunkumai gali kilti pereinant iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį?

Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologė Milda Novickė pasakoja, kad paauglystė – svarbus asmenybės formavimosi etapas, turintis specifinius uždavinius. Pagrindiniai iš jų – tapatumo paieškos, įsitvirtinimas tarp draugų ir atsiskyrimas nuo tėvų.

 Įgyvendinti šiuos uždavinius nėra paprasta – vaikas turi tapti suaugusiu, o mėgindamas būti tuo, kuo dar nėra, patiria labai daug nesėkmių. Tai reiškia, kad tenka gyventi nuolatinėje frustracijoje darant tai, ko nemoki.

Šis laikotarpis pasižymi ir svarbiais asmenybės pokyčiais. Vienas pirmųjų – pakitusi emocijų kontrolė: padidėjęs verksmingumas, smulkmeniškumas ar nesivaldymas. Elgesio pasikeitimus lemia centrinėje nervų sistemoje vykstantys specifiniai procesai – neuronų tinklų optimizavimas.

Kitas paauglių ypatumas – specifinis mąstymas, kurio pagrindinis bruožas – egocentriškumas. Paaugliai tiki, kad tik jų požiūris yra teisingas, o visos kitos idėjos yra nepagrįstos arba jų visiškai nėra.

Tiesa, egocentriškumas turi savo funkciją – tai kompensacinis mechanizmas, padedantis išgyventi paauglystėje kylančius sunkumus ir išspręsti šio laikotarpio diktuojamus uždavinius.

Svarbu nepamiršti, kad jaučiant, jog paauglys susiduria su sudėtingomis problemomis, visada galima kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą. 

Psichikos sveikatos konsultacijų centrai