*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Ar žinote kodėl svarbus reguliarus insulino tyrimo atlikimas ?

Ar žinote kodėl svarbus reguliarus insulino tyrimo atlikimas ?

Insulinas – kasos gaminamas hormonas, atsakingas už sklandžią gliukozės apykaitą. Ar žinojote, kad reguliarus šio rodiklio įvertinimas leidžia užkirsti kelią tokiai ligai kaip cukrinis diabetas, dar prieš atsirandant jo pirmiesiems požymiams? 

Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Monika Tuklerienė pasakoja, kad suskaidžius maistą iki gliukozės, žarnyne ji absorbuojama į kraują. Visgi, šiame etape gliukozė dar neturi naudos, o pakilęs jos lygis ilgainiui netgi gali pažeisti kraujagysles, todėl šias molekules svarbu perduoti periferiniams organams, kurių didžiausią dalį sudaro raumenys ar kiti organai, pavyzdžiui, smegenys.

Insulinas yra tarsi raktas, kuris atrakina raumenų ląsteles tam, kad gliukozė į jas patektų ir būtų naudojama darbui, fiziniam aktyvumui ar tonuso palaikymui.

Sutrikusi insulino gamyba – didelė problema, dėl kurios jau diagnozuojamas antro tipo cukrinis diabetas. Šią ligą išduoda tokie simptomai kaip padidėjęs noras šlapintis, troškulys, dažnesnės odos infekcijos, nuovargis ar svorio pokyčiai. Deja, dažniausiai šie požymiai pastebimi, kai padidėja gliukozės lygis kraujyje ir kasos pažaida jau būna gana didelė.

Gera žinia ta, kad ši liga vystosi ilgą laiką ir turi kelias stadijas, o kartą per metus atliekant insulino tyrimą, sutrikimas gali būti pastebimas net likus 10 m. prieš atsirandant gliukozės koncentracijos pokyčiams. Svarbu paminėti, kad šioje stadijoje nustačius pakitimus, juos galima koreguoti ir užkirsti kelią ligoms.

Šis tyrimas atliekamas ryte nevalgius kartu įvertinus ir gliukozės koncentraciją. Pagal tam tikrą formulę apskaičiuojamas HOMA-IR indeksas leidžia nustatyti audinių atsparumą insulino molekulei. 

Primename, kad laboratorinių tyrimų paslaugas teikiame visose „InMedica“ klinikose ir „InMedica Express“ padaliniuose visiems pageidaujantiems, tereikia užsiregistruoti vizitui.