Limfmazgiai – nedidelės limfoidinio audinio struktūros, išsidėsčiusios visame kūne. Juose yra imuninės sistemos ląstelių, kurios naikina vėžines ląsteles bei mikroorganizmus, gamina antikūnus prieš organizmui svetimus antigenus. Apie kokias ligas gali signalizuoti padidėję limfmazgiai?
Panevėžio „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Agnė Stancelienė sako, kad limfadenopatija arba limfmazgių padidėjimas yra pakankamai dažnas simptomas. Jie didėja sergant infekcinėmis, piktybinėmis, limfoproliferacinėmis, autoimuninėmis ligomis, nes tai – organizmo imuninis atsakas.
Apčiuopus padidėjusį limfmazgį svarbu įvertinti, kurioje jis vietoje, kokio dydžio, taip pat limfmazgio kietumą ir paslankumą bei ar šiuo metu yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių.
- Galvos ir kaklo limfmazgiai gali įspėti esant atipinių bakterijų sukeltai infekcijai, tuberkuliozei, kačių įdrėskimo ligai, sarkoidozei, Kawasaki ligai, piktybiniams galvos ir kaklo, plaučių navikams, limfomai bei leukemijai.
- Pažasties, poraktikauliniai limfmazgiai parodo traumas ir infekcijas, tokias kaip kačių įdrėskimo liga, tuliaremija, sporotrichozė, sifilis, bruceliozė ar tuberkuliozė.
- Kirkšnies limfmazgių limfadenopatiją dažniausiai sukelia lytiškai plintančios ligos ir apatinių galūnių odos infekcijos. Rečiau – genitalijų, žarnyno piktybiniai navikai, limfoma.
- Generalizuota limfadenopatija būdinga virusinėms bei bakterinėms infekcijoms, toksoplazmozei, sarkoidozei, limfoproliferaciniams susirgimams, dauginėms vėžio metastazėms bei autoimuninėms ligoms.
Pastebėjus limfmazgių padidėjimą ir kreipiantis į gydytojus, svarbu nurodyti detalią informaciją apie visus be limfmazgių padidėjimo esančius sveikatos nusiskundimus, limfmazgių padidėjimo trukmę, kontaktus su sergančiais asmenimis ir gyvūnais, parazitų įkandimus, keliones, vartojamus vaistus, vakcinaciją bei persirgtas ligas.