*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Apie 50–60 proc. žmonių per gyvenimą patiria bent vieną mėšlungio epizodą

Apie 50–60 proc. žmonių per gyvenimą patiria bent vieną mėšlungio epizodą

Apie 50–60 proc. žmonių per gyvenimą patiria bent vieną mėšlungio epizodą, kurie su amžiumi dažnėja ir stiprėja. Kaip elgtis su jais susidūrus?

Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Justina Denisovienė pasakoja, kad mėšlungis – nevalingas raumens susitraukimas, trunkantis nuo kelių minučių iki kelių valandų. Jo metu jaučiamas vidutinis arba stiprus skausmas, o žmogus negali pajudinti paveikto raumens. Dažniau ši būklė pasireiškia nėščiosioms ir atletams, ypač jei sportuojama ilgai ir intensyviai.

Mėšlungį palengvinti galima vaikštant, atliekant švelnius raumens tempimo pratimus ar masažuojant sutrauktą raumenį. Taip pat padeda raumens šildymas arba šaldymas. Tokiais atvejais svarbu nepamiršti gerti daug vandens, o jei reikia – vaistų nuo skausmo.

Vasaros metu dėl mėšlungio dažniau kyla pavojingų situacijų, kai jis pasireiškia plaukiant. Tada svarbiausia neišsigąsti, verstis ant nugaros, stengtis kiek galima ištempti koją ar ją pamasažuoti, kol skausmas atlėgs, ir ramiai plaukti link kranto.

Kaip sumažinti šios būklės pasireiškimo riziką? Visada, ypač esant karščiams, gausiai prakaituojant, vemiant ar viduriuojant, reikia vartoti pakankamai skysčių su elektrolitais – kaliu, magniu ir natriu. Taip pat reikėtų vengti ilgų, varginančių treniruočių, geriau dalinti jas į kelis etapus.

Jei mėšlungiai pasikartoja, tai reiškia, jog jį sukėlęs veiksnys niekur nedingo – tai gali būti elektrolitų trūkumas, netinkamas mankštos rėžimas, lėtinės ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, arba naujas ryškėjantis negalavimas. Jei tokie raumens susitraukimai kartojasi kas savaitę ar dažniau, darosi vis ilgesni ir skausmingesni, reikėtų nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją.

Klinikų kontaktai