*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Jeigu vengiate gydyti pienligę, liga taps lėtine – kartosis ir gali varginti ne vienerius metus

Jeigu vengiate gydyti pienligę, liga taps lėtine – kartosis ir gali varginti ne vienerius metus

Makšties kandidozė, dažnai vadinama tiesiog pienlige – dažniausiai moterims pasireiškianti išorinių lytinių organų (vulvos) ar makšties gleivinės infekcija. Šiaulių „InMedica“ gydytoja akušerė-ginekologė Živilė Beatričė Kriūnienė sako, kad šios ligos diagnozę bent kartą gyvenime tenka išgirsti trims iš keturių moterų, o iš jų pagal statistiką net 50 proc. suserga pakartotinai. Vis dėlto šios ligos pagrindinis sukėlėjas vargina ne tik moteris, bet ir vyrus.

„Iki 80 proc. diagnozuojamų pienligės atvejų sukelia balkšvasis balkšvagrybis Candida albicans, o likusius 20 proc. – Candidda non-albicans. Įprastai šios genties grybelių galima aptikti kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos ir moterų makštyje, tačiau jie nesukelia jokių sveikatos problemų, kol nepradeda daugintis ir plisti, dėl ko galiausiai išsivysto infekcija. Jeigu moteris vengia kreiptis pagalbos arba jai skiriamas netinkamas gydymas, liga tampa lėtine – pasikartojančia, kuri gali varginti ne vieną mėnesį, o kartais ir ne vienerius metus“, – pasakoja Ž. B. Kriūnienė.

Gydytoja priduria, kad nors makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, jai kartojantis nuolatos, gydymą tenka skirti ir partneriui. Be to, Candida albicans grybelis vyrams gali sukelti varpos galvutės ar apyvarpės uždegimą (balanopostitą).

PIENLIGĖ IŠSIVYSTO DĖL DAUGELIO PRIEŽASČIŲ

Ž. B. Kriūnienė sako, kad makšties kandidozės išsivystymas susijęs su organizmo pokyčiais, kai dėl įvairių priežasčių susilpnėja imunitetas – antibiotikų, imunosupresorių, endokrininių ar onkologinių ligų gydymui skirtų preparatų vartojimo, spindulinės terapijos ir kt.

„Antibiotikų vartojimas yra viena dažniausių pienligės išsivystymo priežasčių, nes jie veikia ne tik ligos sukėlėją, bet suardo ir natūralią, apsauginę makšties mikroflorą, o tada susidaro palankios sąlygos daugintis bei plisti Candida grybeliui. Didesnę riziką susirgti kelia ir sudėtinių kontraceptinių tablečių, padedančių apsisaugoti nuo nėštumo, gydyti menstruacijų ciklų sutrikimus, endometriozę ar kitas ginekologines ligas, vartojimas“, – teigia akušerė-ginekologė.

APIE LIGĄ ĮSPĖJA SIMPTOMAI

Šiaulių „InMedica“ dirbanti Ž. B. Kriūnienė sako, kad makšties ir (ar) vulvos niežėjimas, atsiradęs deginimo pojūtis intymioje vietoje, pagausėjęs baltos spalvos, tirštų, bekvapių išskyrų kiekis iš makšties – dažniausiai pasireiškiantys ir apie pienligę įspėjantys simptomai. Kiek rečiau paburksta išoriniai lyties organai ir įtrūksta makšties gleivinė. Be to, dažnai pacientės nurodo, kad nemalonūs pojūčiai sustiprėja lytinių santykių metu ar šlapinantis, o kai kurias iš jų vargina ir skausmas. Šie jutimai dėl hormonų pokyčių dažniau atsiranda antroje menstruacinio ciklo pusėje.

„Simptomai gali pasireikšti vienas po kito, tačiau nutinka ir taip, kad vargina vienas simptomas, kuris gali suklaidinti, nes daugelio makšties infekcijų klinikinės išraiškos panašios. Todėl kartais pienligė gali būti maišoma su bakterine vaginoze, ureoplazmoze, nebakterinės kilmės vaginitu ir t. t.“, – aiškina gydytoja.

KADA REIKIA KREIPTIS PAGALBOS?

Akušerė-ginekologė Ž. B. Kriūnienė sako, kad pajutus pirmuosius simptomus reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą, kuris patvirtintų diagnozę ir skirtų tinkamą gydymą, numatytų tikslią vaistų dozę bei jų vartojimo trukmę. Pienligė gydoma įvairių formų priešgrybeliniais vaistais – gali būti skiriamas makšties kremas, žvakutės, ovulės, geriamos tabletės ar kapsulės.

„Kol laukiate vizito pas ginekologą, galite įsigyti nereceptinių priemonių, kurios sušvelnins nemalonius pojūčius – geriamos formos laktobakterijų preparatų, makšties gelių su probiotikais, ovulių ar žvakučių su boro rūgštimi, pasižyminčia priešgrybelinėmis savybėmis“, – pataria gydytoja.

Akušerė-ginekologė priduria, kad gydantis namuose savarankiškai, pavyzdžiui, dažnai plaunant makštį vandeniu, sodos tirpalu, tepant ją arbatmedžio eteriniu aliejumi ar obuolių actu, galima sulaukti priešingo efekto – ne sustabdyti, o paskatinti grybelio dauginimąsi ir plitimą. Tada simptomai sustiprės ir būklė tik pasunkės. Be to, dėl vartojamų netinkamų medikamentų infekciją sukėlęs grybelis gali tapti atsparus, tai reiškia, kad veikiamas antibiotikų jis toliau dauginsis.

RŪPINKITĖS SAVIMI – TAI PADĖS IŠVENGTI PIENLIGĖS

Šiaulių „InMedica“ padalinyje dirbanti akušerė-ginekologė Živilė Beatričė Kriūnienė sako, kad nuo pienligės apsisaugoti padės gyvenimo būdo ir rutinos pokyčiai.
„Nusistatykite darbo-poilsio režimą, tai leis išvengti pervargimo, pakankamai laiko skirti atokvėpiui ir miegui. Venkite streso, alkoholio, aštraus maisto, saldumynų, dietų laikymosi ir tinkamai maitinkitės – racionas turi būti pilnavertis ir įvairus. Ne mažiau svarbi ir teisinga intymi higiena: pasirinkite rūgštinio pH bekvapį prausiklį, prauskitės ne dažniau kaip du kartus per dieną. Dėvėkite medvilninius apatinius, nenaudokite kasdienių įklotų, o mėnesinių metu rinkitės natūralaus pluošto priemones“, – priduria gydytoja.