*alt_site_homepage_image*

Endodontinis gydymas

ENDODONTINIS GYDYMAS

Endodontinis gydymas – tai terapinio odontologinio gydymo rūšis, kurios metu yra koncentruojamasi į dantų šaknų kanalų gydymą. Endodontinio gydymo tikslas yra sunaikinti mikroorganizmus, esančius šaknies kanalų sistemoje, tokiu būdu apsaugoti dantį ir aplinkinius audinius nuo infekcijos.
Dažniausiai mikroorganizmai į šaknies kanalų sistemą patenka dėl negydomo dantų karieso. Taikant šiuolaikinius gydymo metodus, dantų šaknų kanalai gali būti sekmingai gydomi atliekant dantų kanalų valymą ir plombavimą.

Pulpa – danties ertmę užpildantis minkštasis audinys, esantis po kietųjų danties audinių emalio ir dentino sluoksniu. Ją sudaro nervų rezginys, kraujagyslių tinklas, purusis jungiamasis audinys, įvairios ląstelės. Pažeidus pulpą dantis tampa negyvybingas, nes žūsta kraujagyslės ir nervai, dantis netenka inervacijos – ypatybės, susiejančios nervą turintį audinį su centrine nervų sistema. Endodontinio gydymo reikia tuomet, kai pulpa yra infekuota. Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į pulpą gali patekti iš ėduonies pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais, kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kt. atvejais).
Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Esant lėtinei periodontito stadijai žmogus gali nieko ir nejausti, tačiau paūmėjimą lydi skausmas, galimas tinimas. Šiam procesui užsitęsus kartais tenka dantį pašalinti. Tam tikrų viršutinio žandikaulio dantų periodontitas gali sukelti ir sinusitą.


Simptomai, rodantys, jog reikia gydyti dantų šaknų kanalus:
• ilgai trunkantis skausmas,
• ūminis, aštrus, priepuolinis skausmas, kuris gali plisti į ausį,
• skausmas dažniausiai pasireiškiantis vakarais ar naktį,
• nuolatinis, kartais maudžiantis ar plėšiantis, pulsuojantis skausmas.