*alt_site_homepage_image*

Skiepai nuo gripo

KAS YRA GRIPAS?

Gripas – ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu bei viena dažniausių ligų, pasireiškiančių epidemijomis.
Susirgus gripu didžiausia grėsmė – komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, sinusitas, inkstų uždegimas ir kt.

Gripas ypač pavojingas lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių) sergantiems žmonėms, nes gali sukelti ne tik šių ligų paūmėjimą, bet ir ypač sunkias komplikacijas ar net mirtį.

Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai, kuri turi tris gentis: Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

KAIP JUO UŽSIKREČIAMA?

Gripu užsikrečiama nuo jau užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Čiaudint ar kosint seilių dalelės kartu su gripo virusu pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogus organizmą jos patenka įkvėpus ar užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.
Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga vidutiniškai per 48 val.

KOKIE SIMPTOMAI BŪDINGI GRIPO INFEKCIJAI?

Gripui būdinga aukštesnė nei 38°C temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos, raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas. Kartais pasitaiko šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.


KAM GRIPAS PAVOJINGAS?

Gripu gali susirgti kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus. Skiepytis tikslinga daugumai žmonių, ypač šioms rizikos grupėms priklausantiems asmenims:

  • 65 metų ir vyresniems asmenims;
  • nėščioms moterims;
  • sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir asmenims, kurių atsparumas ligoms sumažėjęs;
  • vaikams nuo 6 mėn. iki 2 metų;
  • medicinos darbuotojams.


KAIP APSISAUGOTI NUO GRIPO?

Pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo komplikacijų, yra skiepai. Skiepytis tikslinga kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui, kuris įprastai tęsiasi nuo spalio iki balandžio. Pasiskiepijus per maždaug dvi savaites susidaro antikūnai kovai su gripo virusu.


Jums tinkamą vakciną paskirs jūsų šeimos gydytojas.

Klinikų kontaktai