*alt_site_homepage_image*

Skiepai nuo erkinio encefalito

Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių Europoje. Veiksmingiausias apsisaugojimo būdas nuo šios klastingos ir sunkius liekamuosius reiškinius turinčios ligos – erkinio encefalito skiepai.

KAS YRA ERKINIS ENCEFALITAS?

Erkinis encefalitas – tai erkių platinama, viena sunkiausių gamtinių ligų, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Ši liga pažeidžia centrinę nervų sistemą ir labai dažnai turi skaudžių pasekmių, o kartais net palieka žmogų neįgalų.

KAIP JUO UŽSIKREČIAMA?

Erkės aktyviausios nuo kovo iki spalio. Infekuotos erkės įsisiurbimo rizika padidėja leidžiant laiką gamtoje ar kontaktuojant su gyvūnais.
Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei, bet ir geriant nevirintą, nepasterizuotą ožkų, avių, rečiau – karvių pieną ar valgant jo produktus.

KOKIE SIMPTOMAI BŪDINGI INFEKCIJAI?

Erkinio encefalito inkubacijos periodas trunka nuo dviejų dienų iki mėnesio. Šios ligos eiga dažniausiai yra dvibangė – tokių atvejų net apie 80 proc. Pirmosios bangos metu jaučiami gripo simptomai, t.y. karščiavimas, galvos, kaulų, raumenų skausmai, kurie trunka nuo vienos iki septynių dienų. Po to jaučiamas pagerėjimas, galintis trukti nuo valandos iki savaitės, o po jo prasideda antroji ligos banga.
Antrosios ligos bangos metu išryškėja neurologiniai simptomai – galimi galvos skausmai, pykinimas, galvos svaigimas, koordinacijos, pusiausvyros sutrikimai, gali atsirasti kaklo ir sprando raumenų rigidiškumas.

 

KAM ŠI LIGA PAVOJINGA?

Erkiniu encefalitu dažniau ir sunkiau serga suaugę žmonės, dažnesni liekamieji reiškiniai: miego sutrikimai, galvos skausmai, negalėjimas susikaupti, padidėjęs jautrumas, klausos, regėjimo ar koordinacijos sutrikimai, retkarčiais – paralyžius.

 

Erkinio encefalito vakcinacijos schema

 

KAIP NUO JOS APSISAUGOTI IR KĄ SVARBU ŽINOTI?

Efektyviausias ir veiksmingiausias apsisaugojimo nuo erkinio encefalito būdas įvairaus amžiaus žmonėms nuo vienerių metų – skiepai nuo erkinio encefalito.
Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau ypač patartina žiemą ir ankstyvą pavasarį.

  • Ilgalaikis imunitetas susidaro po 3 dozių.
  • Skiepytis geriausia prieš prasidedant erkių aktyvumo sezonui.
  • Galima skiepytis paprastąja schema: pirmos dvi dozės per 1-3 mėn., trečioji – po 6-12 mėn.
  • Pagreitinta schema: pirmos dvi dozės per 2 savaites, trečioji – po 6-12 mėn.
  • Palaikomoji dozė reikalinga po 3-5 metų.


Kartais tikslinga ištirti povakcininių antikūnų kiekį, kad būtų galima įvertinti, ar susidarė pakankamas imunitetas, ir nustatyta, kada reikėtų skiepytis pakartotinai.

Visose „InMedica" klinikose ir Vilniaus „InMedica Express" skyriuose galite pasiskiepyti vakcina „Ticovac“.

Skiepų planą sudarys ir tinkamą vakciną paskirs jūsų šeimos gydytojas.

 

 

Klinikų kontaktai