Rugsėjo 10-ąją minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, skirta atkreipti dėmesį į itin didelį skaičių žmonių, nusprendusių pasitraukti iš gyvenimo. Ar žinote, jog viena iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių yra paaugliai?
Klaipėdos „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos centro, įsikūrusio Lelijų g. 19, medicinos psichologė Aušrinė Virketytė pastebi, kad dėl daugybės struktūrinių, visuomenės, šeimos ar asmeninių veiksnių, tokių kaip skurdas, smurtas, alkoholio ir narkotikų vartojimas, patyčios bei lėtinės ligos, rizika patirti psichikos sveikatos problemų paaugliams itin padidėja.
Kokie ženklai įspėja apie paauglio patiriamus psichologinius sunkumus ir ketinimą sau pakenkti?
- Kalbėjimas apie norą numirti, viską užbaigti, nutraukti kančią, gėdą ar kaltę, jautimąsi kitiems našta.
- Pasikeitęs elgesys, pavyzdžiui, domėjimasis savižudybės būdais, atsitraukimas nuo draugų, atsisveikinimas, reikšmingų daiktų išdalinimas, pavojų gyvybei keliantis elgesys, pavyzdžiui, ekstremalus greitis vairuojant, dažnesnis alkoholio, narkotikų vartojimas ar savižala.
- Tuštumos, bejėgiškumo, buvimo įkalintu, beprasmybės, ekstremalaus liūdesio, nerimo, įsiaudrinimo, įniršio jausmai, nepakeliamas emocinis arba fizinis skausmas.
A. Virketytė taip pat pabrėžia, kad svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog apie apsisprendimą nusižudyti gali signalizuoti ir staigus nuotaikos pagerėjimas – nepaisant anksčiau žmogų prislėgusių gyvenimiškų sunkumų, jis tarsi susitaiko su viskuo.
Atpažinus šiuos požymius būtina reaguoti nedelsiant: nepalikti paauglio vieno, suteikti erdvę išsikalbėti neteisiant ir įsigilinant į jausmus bei kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.
Jei Jūsų vaikas, artimasis ar Jūs patiriate psichologinius sunkumus, nenumokite į tai ranka.
Daugiau informacijos apie Psichikos sveikatos centro bei Psichikos sveikatos konsultacijų centro teikiamas paslaugas: PSC