*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Perėjimas iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį - ypatingas

Perėjimas iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį - ypatingas

Perėjimas iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį yra ypatingas ne tik patiems paaugliams, bet ir jų tėvams. Į ką svarbu atkreipti dėmesį šiuo laikotarpiu, kad jis nesukeltų papildomų sunkumų? 

Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos centro medicinos psichologė Milda Novickė pastebi, kad paauglystė dažnai yra smarkiai apipinta mitais ir baimėmis, o nemažai tėvų šio raidos tarpsnio laukia su baime. Visgi svarbu suprasti, jog paauglystė yra labai gražus ir svarbus laikas, kupinas atradimų, pokyčių bei kūrybos, kadangi žmogus pats save kuria.

Egzistuoja keli pagrindiniai paauglystės uždaviniai:

  •  tapatumo paieškos – paauglys turi ieškoti atsakymų į klausimą „kas aš esu?“ visose gyvenimo srityse;
  •  įsitvirtinimas tarp draugų – keliamas klausimas, koks mano vaidmuo bendraamžių grupėje;
  •  atsiskyrimas nuo tėvų – paauglys nori vis daug privatumo, autonomijos ir laisvės. Tai labai svarbu siekiant tapti savarankišku žmogumi.

Natūralu, kad šiame laikotarpyje tėvai nori padėti savo vaikams įveikti kylančius iššūkius, tačiau tai daryti reikėtų tokiu būdu, kuris yra priimtinas atžalai. Suaugusiųjų veikimas nepasitarus su paaugliu gali pridaryti dar daugiau bėdos arba bent sudaryti tokį įspūdį, todėl neretai paaugliai užsidaro ir nebesidalina savo bėdomis vien tam, kad išvengtų tėvų „pagalbos“.

Verta nepamiršti, kad jei įveikti problemas pasidaro per sunku, visada galima pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu. Ypač nedelsti vertėtų, kai paauglio elgesys kenkia jo fizinei ir psichinei sveikatai. Apie tai neretai signalizuoja psichoaktyvių medžiagų vartojimas, priklausomybės, savižala, bėgimas iš namų, neatsargus seksualinis elgesys, mokyklos nelankymas ar nusikalstamumas. 

Psichikos sveikatos konsultacijų centrai