*alt_site_homepage_image*

Naujienos

Mažakraujystė – apgaulinga liga, kurią sunku atpažinti

Mažakraujystė – apgaulinga liga, kurią sunku atpažinti

Anemija arba dar plačiai žinoma kaip mažakraujystė – apgaulinga liga, kurią sunku atpažinti. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo šios būklės pasaulyje kenčia beveik 2 mlrd. žmonių.

Anot „InMedica“ klinikos šeimos gydytojos Linos Matutienės, anemija sergama visais metų laikais. Ši liga atsiranda dėl įvairių priežasčių – ją gali lemti padidėjęs eritrocitų netekimas, sutrikusi raudonųjų kraujo kūnelių gamyba dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumo. Kiek rečiau ši liga pasireiškia sutrikus eritrocitų gamybai kaulų čiulpuose.

Dauguma anemijos simptomų yra nespecifiniai, tad pačiam žmogui šią ligą yra ganėtinai sunku atpažinti. Žmonės, sergantys mažakraujyste, dažnai jaučia silpnumą, greitai pavargsta, po fizinio krūvio pasireiškia dusulys, padažnėja širdies plakimas, kartais gali būti jaučiamas skausmas krūtinėje. Taip pat gali pasireikšti ir kiti simptomai, pavyzdžiui, mieguistumas, dėmesio ir koncentracijos sutrikimas, galvos svaigimas ir skausmas, galūnių tirpimas.

Kadangi ligos simptomai nėra lengvai atpažįstami, primas žingsnis norint įvertinti, ar yra sergama anemija – bendras kraujo tyrimas, tad svarbu jį atlikti ir profilaktiškai – bent kartą per metus, ne tik pajutus neįprastus simptomus. 

Klinikų kontaktai