Knarkimas – miego sutrikimas, kuris turi įtakos žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei.
Anot Marijampolės „InMedica“ klinikos šeimos gydytojos Vaidos Banislauskaitės, beveik visiems asmenims kartais pasireiškia knarkimo epizodai, kurie gali būti ir normali organizmo būklė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip dažnai kartojasi knarkimas, ar jo nelydi kiti simptomai, tokie kaip trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai miego metu bei nuovargis po nakties miego.
Viena iš knarkimo priežasčių gali būti įgimti fiziologiniai faktoriai – natūraliai siauresni kvėpavimo takai ar blogas sąkandis. Tačiau dažniau įtaką knarkimui turi tokie rizikos faktoriai kaip nutukimas, amžius, dažnas alkoholio vartojimas, piktnaudžiavimas raminamaisiais vaistais bei lėtiniai alerginiai susirgimai.
Žmonės, kurie knarkia, dažnai susiduria su:
- nekokybišku miegu nakties metu;
- mieguistumu dieną;
- dėmesio stoka;
- sumažėjusiu darbingumu;
- padidėjusiu irzlumu.
V. Banislauskaitė taip pat pažymi, jog knarkiančius žmones gali lydėti galvos skausmas, didesnis arterinis kraujo spaudimas, taip pat atsiradę širdies ritmo sutrikimai bei didesnė rizika susirgti cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Susirūpinti reikėtų, jei knarkimas kartojasi daugiau nei 3 naktis per savaitę ir yra labai triukšmingas. Vertėtų ypač sunerimti, jei knarkimą lydi trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai, springimas, žiopčiojimas ir stiprus įkvėpimas.