Nerimas – tai ir reakcija, ir būsena, ir emocija, neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, apspręsta mūsų biologijos. Kas gali diagnozuoti nerimo sutrikimus ir kodėl svarbu juos gydyti?
Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologė Rūta Klišytė pasakoja, kad nerimauti prieš, pavyzdžiui, egzaminą ar kitą svarbų įvykį yra normalu, bet tai turi padėti susikaupti, geriau įsisavinti medžiagą, būti budriu, įdėmiu ir net kovingu. Vis dėlto, jeigu nerimas stiprus, kyla labai iš anksto, verčia atidėlioti ruošimąsi egzaminui ir vietoje to kurti nesėkmės scenarijus, o prieš pat jį ištinka panika, tai rodo, jog nerimas yra didesnis už Jus ir jo nebevaldote.
Nerimo sutrikimams priskiriami:
- generalizuotas nerimo sutrikimas;
- panikos sutrikimas;
- fobinis sutrikimas;
- obsesinis kompulsinis sutrikimas;
- depresijos sutrikimas.
Šių sutrikimų žmogui nederėtų diagnozuoti sau pačiam – tai gali padaryti tik gydytojas psichiatras, o medicinos psichologas gali įtarti, atlikti psichodiagnostinį tyrimą ir taip padėti psichiatrui priskirti teisingą diagnozę. Anot medicinos psichologės, sutrikimą būtina pradėti gydyti laiku – kitaip šis komplikuojasi į depresiją, vengimą, nusivylimą savimi ir gyvenimu.
Nerimo gydymas parenkamas labai individualiai – kartais reikia vaistų ir beveik visada – psichokorekcijos arba psichoterapijos, trumpos arba ilgalaikės.