Vasarą daug laiko leidžiame lauke, mėgaujamės karštomis dienomis ir kaitria saule. Visgi, nepamirškite, jog buvimas saulėkaitoje gali sukelti saulės smūgį, kuris yra pavojingas mūsų sveikatai.
Anot Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytojos Jolitos Kvizikevičiūtės-Štakonienės, saulės smūgis – viena rimčiausių su saule ir šiluma susijusių būklių. Galvos apdangalu nepridengtą galvą veikiant saulės spinduliams, sutrinka kūno termoreguliacijos mechanizmas, kūnas nesugeba pašalinti šilumos pertekliaus, todėl ima trikti smegenų funkcija bei kyla viso kūno temperatūra.
Saulės smūgiui būdingi šie simptomai:
- pakilusi temperatūra;
- galvos skausmas ir svaigimas;
- mirgėjimas akyse ir spengimas ausyse;
- pykinimas, vėmimas, šaltas prakaitas;
- padažnėjęs kvėpavimas ir pulsas;
- paraudusi arba priešingai – išbalusi oda;
- sąmonės sutrikimas, neadekvatus elgesys.
Ištikus saulės smūgiui svarbu reaguoti greitai ir suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam. Norint ją suteikti, svarbu žinoti, kad pirmas veiksmas turi būti vėsinimas – reikėtų žmogų palydėti ar pernešti į pavėsį, nurengti nereikalingus rūbus, apipurkšti veidą vandeniu, ant kaktos uždėti šaltą kompresą ir duoti atsigerti vandens. Jei nukentėjusysis yra be sąmonės – tokiu atveju jam reikalinga skubi gydytojų pagalba.
Apsisaugoti nuo saulės smūgio galite vartodami pakankamai skysčių, tačiau venkite alkoholio ir gėrimų su kofeinu – rinkitės drungną vandenį, arbatą, vaisių ir daržovių sultis. Taip pat saugokitės tiesioginių saulės spindulių, ypač karščiausiomis valandomis – 11-17 val. Būdami lauke dėvėkite galvos apdangalą ir natūralaus pluošto drabužius.
Mėgaukitės vasara atsakingai ir saugokite savo sveikatą!