Atšalus orams ir prasidėjus peršalimo ligų sezonui, žmonės dažnai susirūpina, kaip stiprinti imunitetą ir nesusirgti. Vienas iš populiarių būdų – maudynės šaltame, kartais ir lediniame, vandenyje. Tačiau ar šis būdas tikrai naudingas organizmui?
Kauno „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Dileta Vaitkuvienė sako, kad kai žmogus, kurio kūno temperatūra yra apie 37 laipsnius, įšoka į kelių laipsnių šaltumo vandenį, organizmas patiria stiprų šoką. Tada susitraukia smulkios periferinės ir pradeda plėstis viduje esančios kraujagyslės, todėl pagerėja kraujotaka, kuri aprūpina vidaus organus deguonimi bei maisto medžiagomis.
Be to, išsiskiria adrenalinas, suaktyvėja parasimpatinė nervų sistema, padidėja endorfinų, lytinių hormonų gamyba. Dėl šių priežasčių, gerėja emocinė būsena, nuotaika, mažėja stresas, žmogus pasijaučia jėgų antplūdį.
Visgi, svarbu nepamiršti, kad per ilgai užsibuvus lediniame vandenyje gali per daug atšalti vidaus organai. Todėl pradėti grūdintis svarbu po truputį ir atsargiai didinti dažnį bei trukmę.
Dar vasaros metu naudinga vaikščioti basomis, o orui atvėsus išeiti pasivaikščioti mažiau apsirengus, kad organizmas po truputį pajustų temperatūrinį skirtumą. Taip pat kiekvieną kartą prausiantis duše vertėtų apsilieti šaltesniu vandeniu.
Verta atkreipti dėmesį, kad maudynės šaltame vandenyje gali būti pavojingos asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių, inkstų, autoimuninėmis ar nervų sistemos ligomis. Nuo žiemos maudynių geriau susilaikyti besilaukiančioms moterims ir mažiems vaikams.