• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Manometrijos tyrimas

Vilniaus „Kardiolitos klinikos“ (Santariškės) - viena pirmųjų klinikų Lietuvoje, kurioje pradedami atlikti manometrijos ir stemplės pHmetrijos tyrimai. 

Specialiai šiems tyrimams Kardiolitos klinikų specialistai stažavosi Amsterdame, kur sustiprino gebėjimus, reikalingus tyrimui atlikti, bei išklausė kolegų iš kitų šalių patirtis.

Manometrija ir pH-metrija - kas tai?

Manometrijos tyrimas

Stemplės manometrija yra tyrimo metodas stemplės motorikos sutrikimams diagnozuoti, taip pat ar normaliai veikia viršutinis ir apatinis stemplės raukai (sfinkteriai). Tyrimo principas – ant zondo, kuris įkišamas į stemplę, yra išdėstyti spaudimo sensoriai / jutikliai, kurie fiksuoja stemplės veiklą rijimo metu. Atlikus šį tyrimą,  galima diagnozuoti stemplės spazmus, achalaziją – ligą, kai sutrinka apatinio stemplės rauko atsipalaidavimas ir maistas užsilaiko stemplėje, neefektyvią stemplės peristaltiką.

Populiariausias viršutinės virškinamojo trakto dalies tyrimas – ezofagogastroduodenoskopija įvertina stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos gleivinę, jos defektus, pvz. uždegimą, išopėjimus, taip pat spindžio susiaurėjimus ar darinius – auglius. O tuo metu manometrija naudojama vertinant funkciją, t.y. motoriką.

pH-metrijos tyrimas

Stemplės pH ir varžos matavimas – tikslus būdas įvertinti gastroezofaginį refliuksą, tai yra turinio patekimą /atpylimą iš skrandžio į stemplę. Pacientams, besiskundžiantiems rėmeniu ar netipiniais refliuksą galinčiais reikšti simptomais – gerklės graužimu, krenkštimu, kimimu, dažnai yra atliekama ezofagogastroduodenoskopija, tačiau šis tyrimas gali diagnozuoti tik refliukso pasekmes, t.y. nuo ardančio rūgšties poveikio atsiradusias erozijas stemplėje ar atmesti kitą virškinamojo trakto patologiją.

Erozijos stemplėje randamos tik apie 30% negydytų pacientų. Tuo tarpu stemplės pH ir varžos matavimas kaip tik ir rodo refliukso įvykius matavimo metu (pvz. per parą): yra fiksuojami rūgštingumo ir varžos pakitimai stemplėje ir susiejami su paciento jaučiamais simptomais. Tai leidžia spręsti ar minėtus simptomus sukelia būtent gastroezofaginis refliuksas.

Pagrindinės šio tyrimo indikacijos:

1. Įvertinti gastroezofaginį refliuksą pacientams, kuriems paskirtas tradicinis gydymas nėra veiksmingas 

2. Įvertinti ar minėti atipiniai simptomai (gerklės dirginimas, krenkštimas, užkimimas) yra refliukso pasekmė.

Maždaug trečdaliui pacientų, kuriems kliniškai nustatytas GERL, PPI skyrimas neatneša norimo efekto. Didžiajai daliai šių pacientų pHmetrijos metu nenustatomas padidintas rūgštingumas. Šios grupės identifikavimas leidžia išvengti beprasmio PPI skyrimo ir galimų gydymo šalutinių reiškinių (Cl.difficile kolitas, aspiracinė pneumonija, sumažėjusi kai kurių maistinių medžiagų ir vaistų rezorbcija skrandyje etc.)

Tyrimo atlikimo eiga:

  • Tiek manometrijos, tiek pHmetrijos kateteris įvedamas per nosies landą
  • Kateterio įvedimas reikalauja paciento kooperatyvumo: kateteriui atsidūrus burnos ertmėje paciento prašoma mažais gurkšneliais ryti vandenį per šiaudelį, kad jis kartu su vandeniu ryjimo bangos būtų nustumtas į stemplę
  • Matometrija: sėdinčiam pacientui įvedus kateterį tyrimas atliekamas gulint 45* kampu. Tyrimo metu prašoma grukšnoti vandenį per šiaudelį, aparatui fiksuojant slėgio pokyčius stemplėje ryjimo metu. Tyrimas trunka iki 10 minučių
  • pHmetrija: pacienti įvedamas plonas pHmetrijos ir impedanso kateteris, kuris sujungiamas su ~15x15cm nešiojamu aparatu. Pacientui atliekamas ~24 valandų ambulatorinis monitoravimas, kurio metu registruojamas stemplės pH ir varža, simptomai. Pacientas skatinamas užsiimti visa kasdiene veikla, valgyti įprastinį maistą, specifiškai nekeisti dienotvarkės. Tyrimo metu pacientas pildo dienoraštį, kuriame atžymi valgymą, miegą, buvimą gulimoje padėtyje, simptomus etc.
Paslaugos kaina:
80,00 €
Turite klausimų

Registruokitės gydytojo konsultacijai

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame