Silantai

   Lietuvoje dantų ėduonis itin paplitęs. 68% trimečių ir 94% šešiamečių vaikų dantų jau    pažeisti ėduonies. Ėduonis taip pat yra pažeidęs nuo 69 iki 98% dvylikamečių ir nuo      84 iki 100% penkiolikmečių dantų.

   Neskausminga ir greita

   Silantai – tai dantų anatominius plyšius (vageles ir duobeles) hermetizuojančios              medžiagos, skirtos šių sričių ėduonies profilaktikai. Tai skystis, galintis įsiskverbti į          gilias vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu.                  Sukietėjęs silantas sudaro mechaninę užtvarą tarp danties ir žalingų burnos ertmės bakterijų, jų gaminamų rūgščių. Padengtas silantais dantų paviršius tampa lygesnis, lengviau išvalomas.

Dengimas silantais – tai neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Silantas šiuo metu dažniausiai yra sukietinamas panaudojant specialią šviesą.

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Tai nemokama procedūra, kurią finansuoja valstybė. Šią paslaugą galima gauti ir privačiuose odontologų kabinetuose, jei jie su teritorinėmis ligonių kasomis yra sudarę sutartis.

Negalima delsti

Apie silantus būtina pagalvoti vos tik pradeda kristi Jūsų mažylio dantukai. Neseniai išdygusio nuolatinio danties dantų vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl labiau pažeidžiamos rūgščių ir ėduonies. Tai aštuonis kartus labiau dantų ėduonies pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. Todėl dantų dengimas silantais rekomenduojams kuo anksčiau.

Silantai, hermetizuodami danties vageles, apsaugo dantis nuo ėduonies patį kritiškausią laikotarpį, per kurį labiau įgundama prižiūrėti burną, taisyklingai valyti dantis bei tinkamai maitintis. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, tenka jį gydyti ir plombuoti – silantai tokiu atveju nepadės.

Svarbu nepamiršti, jog net ir uždėjus silantus negalime būti visiškai garantuoti, kad dantys nesuges. Ypač, jei dantys prastai išvalomi – gedimas gali prasidėti šalia silantų. Dantis būtina kruopščiai valyti ir reguliariai lankytis pas odontologą – bent porą kartų per metus.

Laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90%. Kita vertus, tai daug pigiau nei jau sugedusių dantų gydymas ir plombavimas. Skandinavijos šalių patirtis parodė, kad dantų ligų profilaktika 50 kartų pigesnė už jų gydymą.

Daugiau apie valstybės finansuojamas programas klauskite savo šeimos gydytojo.

Užsiregistruoti galite: