Vyrų sveikatos tikrinimo paketo tyrimai

Bendraklinikiniai tyrimai

BKT - bendras kraujo tyrimas -  profilaktinis laboratorinis kraujo tyrimas, rodantis eritrocitų, trombocitų, leukocitų kiekius, tūrį, formą, pasiskirstymą pagal rūšį.

GI - gliukozės koncentracijos tyrimas. Gliukozės koncentracijos nustatymas šlapime yra naudojamas kaip atrankinė cukrinio diabeto procedūra ir pasitarnauja vertinant gliukozuriją, aptinkant inkstų kanalėlių defektus, taip pat ir gydant cukrinį diabetą.

CRB - C reaktyvus baltymas - reaktyvusis baltymas yra klasikinis uždegiminių reakcijų ūmios fazės baltymas. Jis gaminamas kepenyse. CRB koncentracija staigiai didėja uždegiminių procesų metu.

Elektrolitai

Na - natris. Jis yra svarbi organizmo skysčių dalis. Nuo natrio kiekio priklauso skysčių tūris: daugėjant organizme natrio, skysčių tūris didėja, ir atvirkščiai. Natris veikia nervų ir raumenų aktyvumą, sujaudinimo sklidimą. Natrio perteklius žmogaus organizmui nenaudingas, nes gali padidėti kraujospūdis, organizme susikaupti skysčių.

K - kalis. Jo kiekio tyrimai reguliariai atliekami turintiems inkstų nepakankamumą, sergantiems širdies, kraujagyslių ligomis, sergantiems cukriniu debetu – vartojantiems insuliną. Rekomenduojama tyrimą atlikti turintiems didelį fizinį krūvį, sportuojantiems.

Mikroelementai

Mg - magnis. Jis būtinas formuojantis skeletui, nervų ir raumenų jaudrumui, daugelio fermentų veiklai. Magnio stoka gali sukelti raumenų skausmus ir silpnumą, kraujospūdžio didėjimą, dažną širdies plakimą, net skilvelių virpėjimą ar staigų širdies sustojimą.

Fe - geležis. Jis įeina į raudonųjų kraujo kūnelių baltymo hemoglobino sudėtį. Ji dalyvauja pernešant deguonį iš plaučių į audinius ir anglies dvideginį iš audinių į plaučius. Geležis įeina raumenų baltymo mioglobino sudėtį. Šis cheminis elementas yra daugelio fermentų sudėtinė dalis, dalyvauja tam tikruose medžiagų apykaitos procesuose.

Kepenų ir kasos fermentai

AST - asparagininė transaminazė. Ji yra plačiai paplitusi audiniuose, daugiausiai kepenų, širdies, raumenų ir inkstų. Padidėjęs aktyvumas serume nustatomas ligų, pažeidžiančių šiuos audinius, metu. Hepatobiliarinės ligos, kaip cirozė, metastatinė karcinoma ir virusiniai hepatitai, padidina AST aktyvumą. AST aktyvumas serume padidėja po miokardo infarkto ir pasiekia piką praėjus dviems dienoms nuo pradžios.

ALT - alanininė transaminazė. Padidėjęs ALT aktyvumas serume nustatomas hepatito, cirozės, obstrukcinės geltos, kepenų karcinomos ir lėtinio alkoholizmo metu. ALT nedaug padidėja ir pacientams, kuriems pasireiškia nekomplikuotas miokardo infarktas.

Gama-GT - vienas jautriausių cholestazinio kepenų sindromo, alkoholinio ir toksinio kepenų pažeidimo, metastazių kepenyse rodiklių, kurio padidėjimas gali išryškėti ankstyvoje ligos stadijoje. GGT pakyla 90% ligonių, sergančių kepenų ligomis.

BB - bendras bilirubinas - kepenų ir tulžies pūslės veiklos rodiklis, kurio padidėjimas pasireiškia gelta. Tai suma tiesioginio ir netiesioginio bilirubino. Bendro bilirubino kiekio padidėjimas dažniausiai būna dėl netiesioginio bilirubino padidėjimo, todėl tyrimas turi būti atliekamas kartu su tiesioginio bilirubino tyrimu ir skaičiuojamas netiesioginio bilirubino kiekis.

BT- tiesioginis bilirubinas - bilirubino forma, išskiriama per virškinamąjį traktą. Tiesioginio bilirubino kiekis sveiko žmogaus kraujyje yra nedidelis, todėl tiesioginio bilirubino padidėjimas rodo kepenų ir tulžies sistemos ligas (virusinį kepenų uždegimą, kepenų cirozę, kepenų navikus ar metastazes kepenyse, tulžies takų akmenligę, geltą).

ŠF - šarminės fosfazės tyrimas. Šarminės fosfatazės koncentracijos padidėjimas nustatomas visų cholestazės formų atveju, ypač obstrukcinės geltos metu. Ji taip pat didėja kaulų sistemos ligų metu, tokių kaip Paget liga, hiperparatiroidizmas, rachitas ir osteomalacija, taip pat lūžių ir piktybinių auglių metu, normalaus nėštumo, reumatoidinio artrito osteoporozės inkstų ligų atvejais.

PA - pankreatininės amilazės tyrimas. Kasos uždegiminis rodiklis, kuris parodo ūmaus pankreatito bei pilvaplėvės uždegimus, lėtinio pankreatito paūmėjimą. Tyrimas 38% jautresnis nei α amilazė. Prie kasos vėžio randama sumažėjusi koncentracija. Rekomenduojama atlikti kartu su α amilaze ir lipaze kadangi yra didžiausias klinikinis jautrumas.

Lipidograma

Ch - cholesterolio tyrimas. Cholesterolio koncentracijos tyrimai naudojami aterosklerozės rizikos stebėsenai ir diagnozuojant bei gydant sutrikimus, sąlygojančius padidėjusią cholesterolio koncentraciją, taip pat lipidų ir lipoproteinų metabolizmo sutrikimus.

DTL - didelio tankio cholesterolio tyrimas. (DTL) yra atsakingi už atgalinę cholesterolio pernašą iš periferinių ląstelių į kepenis. Čia cholesterolis yra verčiamas į tulžies rūgštis, kurios išskiriamos į žarnyną per tulžies latakus. Padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija saugo nuo koronarinės širdies ligos, tuo tarpu sumažėjusi DTLcholesterolio koncentracija, ypač kartu su padidėjusia trigliceridų koncentracija, didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

MTL - mažo tankio cholesterolio tyrimas. (MTL) atlieka pagrindinį vaidmenį aterosklerozės, ypač vainikinių kraujagyslių sklerozės atsiradime. Tai vadinamas“piktasis“ cholesterolis. MTL susidaro iš trigliceridais turtingų LMTL (labai mažo tankio lipoproteinų), veikiant įvairiems lipolitiniams fermentams ir yra sintetinami kepenyse. Didžioji dalis cholesterolio susikaupusio aterosklerotinėje plokštelėje atsiranda iš MTL.

Tg - tiroglopulino tyrimas. Diferencijuoto skydliaukės vėžio stebėjimui ir kitų skydliaukės ligų diagnostikai naudinga atlikti tiroglobulino tyrimą. Tiroglobulinas yra skydliaukėje gaminamas baltymas, kuris atlieka baltyminės matricos tiroksino ir trijodtironino sintezei funkciją. Tai vertingas subrendusio skydliaukės audinio funkcijos rodiklis.

Inkstų funkcijos rodikliai

Kreatininas - tyrimas skirtas inkstų funkcijai tirti. reatininas yra kreatino fosfato skilimo raumenyse produktas ir organizme dažniausiai yra gaminamas gana pastoviu greičiu (priklausomai nuo raumenų masės). Jis laisvai filtruojamas glomeruluose ir, normaliomis sąlygomis, yra visiškai nereabsorbuojamas kanalėliuose. Nedidelis, bet reikšmingas, kiekis taip pat yra aktyviai sekretuojamas.

Šlapalas - kraujo šlapalo koncentracijos nustatymas yra plačiausiai naudojamas atrankinis inkstų funkcijos tyrimas. Naudojant kartu su serumo kreatinino koncentracijos nustatymu, jis gali pagelbėti diferencijuojant tris azotemijos tipus: prerenalinę, renalinę ir postrenalinę.

Bendras baltymas - bendra baltymo koncentracija kraujyje nustatoma siekiant įvertinti bendrą paciento būklę. Baltymai vykdo transportinę, imuninio atsako funkciją, dalyvauja detoksikacijos procese.

Skydliaukės hormonai

TSH - Skydliaukę stimuliuojantis hormonas. TSH pasižymi stimuliuojančiu poveikiu visuose skydliaukės hormonų formavimosi ir sekrecijos etapuose. TSH yra labai jautrus ir specifiškas skydliaukės funkcijos vertinimo žymuo ir yra ypač tinkamas ankstyvai skydliaukės diagnostikai.

FT4 - laisvas tiroksinas. Tiroksinas (T4) yra pagrindinis skydliaukės hormonas, kurį skydliaukė sekretuoja į kraujotaką ir yra skydliaukės hormonotiroksino aktyvi forma. Laisvas T4 yra naudingas kasdienės klinikinės diagnostikos įrankis, skirtas skydliaukės būklės vertinimui. Jis kartu su TTH turėtų būti matuojamas, jei įtariami skydliaukės sutrikimai, ir taip pat yra tinkamas tirosupresinės terapijos stebėsenai.

FT3 - laisvas trijodtironinas. Laisvas T3 yra naudingas kasdienės klinikinės diagnostikos įrankis, skirtas skydliaukės būklės vertinimui. Laisvo T3 matavimai pasitarnauja diferencinei skydliaukės sutrikimų diagnostikai, yra reikalingi skirtingų hipertiroidizmo formų atskyrimui ir pacientų, sergančių T3 tirotoksikoze, identifikacijai.

ATPO - antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę. Daugelis skydliaukės ligų yra autoimuninės kilmės. Autoimuninio proceso metu gaminami Anti-TPO antikūnai (ATPO), nukreipti prieš skydliaukės specifinį baltymą – skydliaukės peroksidazę. Anti-TPO yra dažniausiai naudojamas rodiklis autoimuninėms skydliaukės ligoms diagnozuoti ir sekti. Ankstyvas ATPO nustatymas leidžia laiku diagnozuoti autoimuninį procesą tokioje stadijoje, kai ryškios skydliaukės patologijos dar nėra.

Vėžio žymenys

PSA - tyrimas skirtas prostatos vėžiui diagnozuoti ir stebėti jo gydymo eigą. PSA verta nustatyti sveikiems vyrams tikintis aptikti prostatos piktybinę ligą, leidžia aptikti prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje.

CEA - gali būti randamas kraujyje, jei žmogus ir yra visiškai sveikas. CEA tyrimas laikomas geriausiu neinvaziniu metodu storosios ir tiesiosios žarnos vėžiui stebėti, jo eigai prognozuoti. CEA kiekio tyrimas ypatingas ir tuo, kad rodikliai šiek tiek padidėja ir daugelio kitų vėžio formų atveju, todėl šis tyrimas yra arčiausiai universalaus ir taikomas plačiausiai.

CA-19-9 - šis tyrimas nurodo į gaubtinės žarnos, skrandžio, kasos, tulžies pūslės ir latakų vėžį. Tačiau reikia turėti omenyje, kad rodikliai kiek padidėja ir tulžies pūslės akmenligės, jos uždegimo, kepenų cirozės ir kasos uždegimo atvejais. Kiekvienam vyresniam nei 45 m. amžiaus pacientui, kuris jaučia negalavimus viršutinėje pilvo dalyje, rekomenduojama atlikti šį tyrimą

AFP - alfa fetoproteinas (kepenų ir sėklidžių vėžio žymuo) - jo padidėjimas atsiranda sergant pirminiu kepenų vėžiu, esant metastazėms kepenyse ar sergant nepiktybinėmis kepenų ligomis (pvz.: hepatitu, ciroze). Taip pat AFP yra vienas iš svarbiausių laboratorinių rodiklių, padedančių nustatyti sėklidžių vėžį, ir ypač jį stebėti viso gydymo metu (vertinamas atsakas į gydymą).

Hepatitų diagnostika

HbsAg - hepatito B paviršinis antigenas - kraujyje nustatomas 2-6 sav. po užsikrėtimo. Aptinkamas tiek sergančių ūmia hepatito forma tiek ir lėtinių nešiotojų organizme. Ūmios hepatito B formos metu paviršinio antigeno koncentracija kraujyje sparčiai kyla, o sveikimo periodu mažėja iki normos. Jeigu ilgiau nei 6 mėn. kraujyje randamas HBsAg, įtariama lėtinė hepatito B forma.

Anti HCV - hepatito C viruso antikūnai atsiranda po 7-8 sav. nuo užsikrėtimo. Teigiamas testas reiškia, kad buvo kontaktas ar yra persirgta hepatito C virusu. Persirgus hepatitu C kraujyje anti-HCV randami visą gyvenimą.

Registruotis tyrimui