10 faktų apie klastingąją ligą - anemiją

Įtemptas gyvenimo ritmas, nuovargis, stresas – tai yra pirmieji pastebimi anemijos požymiai. Anemija (kitaip mažakraujystė) – tai būsena, kai sumažėjus eritrocitų ir juose esančio baltymo hemoglobino kiekiui, organizmas nebegauna pakankamai deguonies. Žmogus jaučiasi nuolat pavargęs ir mieguistas.


Dažnai esame įpratę į smulkius negalavimus numoti ranka, nenujausdami, kad už jų slypi rizika išsivystyti rimtiems sveikatos sutrikimams. Kviečiame iš arčiau susipažinti su klastingąja anemija ir pristatome Jums 10 faktų, kurių galbūt apie ją anksčiau nežinojote:

 


1.    Anemija gali išsivystyti kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus.
2.    Dažniausiai pasitaikanti anemijos priežastis – geležies trūkumas. Geležis prisideda išnešiojant deguonį po organizmą. Jei geležies yra per mažai, pradeda trūkti deguonies, sutrinka audinių sistemos veikla.
3.    Dažniausiai anemija vargina moteris ir merginas. Jos mėnesinių ciklo metu, po gimdymų praranda daug kraujo. Anemija nėščiosioms gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, dažnesnes infekcines ligas, gimdymo veiklos silpnumą, kraujavimą po gimdymo, pieno stoką.
4.    Vaikai, sergantys anemija, lėčiau auga ir atsilieka protiniais sugebėjimais nuo bendraamžių. Jiems sunkiau mokytis, sukoncentruoti dėmesį.
5.    Progresuojant anemijai pasireiškia įvairūs simptomai:
•    blyškumas, kuris progresuojant ligai didėja ne tik odoje, bet ir gleivinėse;
•    nuovargis;
•    dažnas pulsas;
•    odos sausumas;
•    pakitę nagai;        
•    apetito stoka ar noras valgyti neįprastus dalykus.


6.    Anemijos gydymas priklauso nuo ją sukėlusių veiksnių. Jei anemijos priežastimi yra geležies ar vitaminų stoka, reikėtų didinti jų kiekį mitybos racione. Jei anemijos priežastimi yra kitos ligos, reikia jas gydyti.  Tikslinga subalansuota mityba.
7.    Geležies yra liesoje mėsoje, grūduose, lapinėse daržovėse, kruopose, špinatuose. Subalansuotas mėsos ir daržovių vartojimas padeda organizmui geriau įsisavinti geležį. Folinės rūgšties yra įvairiose lapinėse daržovėse, špinatuose, vaisiuose, kepenyse.Vitamino B12 daugiausia yra kepenyse, kiaušinio trynyje, vaisiuose ir daržovėse.
8.    Jei yra didelis geležies trūkumas, jos skiriama papildomai. Dažniausiai skiriama geriamųjų geležies preparatų, kurie geriau pasisavinami organizme, rečiau pasireiškia šalutiniai poveikiai. Injekuojama tik tada, kai pažeistas skrandis ar žarnos. Kai kuriuose vaistuose yra ne tik geležies, bet ir kitų organizmui būtinų mikroelementų, pavyzdžiui, magnio ir vario.
9.    Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 30 proc. planetos gyventojų serga anemija.
10.  Lietuvoje ši liga kasmet diagnozuojama maždaug 30 tūkst. gyventojų, daugiausia vaikų. Apie 80-90 proc. jų stokoja geležies. Lietuvoje anemija serga 32-34 proc. vaisingo amžiaus moterų, tarp paauglių šis procentas gali būti dar didesnis.


Jei šie pateikti faktai paskatino Jus susimąstyti dėl savo sveikatos, ar pastebėjote simptomus, pasireiškiančius ir Jums, raginame nedelsiant atlikti kraujo tyrimus ir pradėti gydymą. Atsikratę anemijos, galite pagerinti savo gyvenimą, tapti aktyvesnis, energingesnis ir darbingesnis.

 

Išsitirk dėl anemijos